Tarif Vermek Bana da Kısmet Oldu….

0
440

SAKIZLI MUHALLEBİ PASTASIPek sevdim tatmayı bunca zaman…Dostlarım yapsın, ben hayranlıkla seyredeyim. Arkasından da tadayım. Elbette muhteşem. Ama bilememişim ki pişirmek daha da güzelmiş. Tarif alan ve pişiremeyen ben ; bugün de tarif vermeye karar verdim. Sevgili kuzenim üniversitede okuduğum zamanlarda yapardı. Yurt hayatı yaşarken  ev hanımı kuzenime sipariş verirdim. Tabii hayat bu roller değişebiliyor. O 40 ında işe başladı bense ev yaşamına. Şimdi ben ev kadını,  o iş kadın….

Sakızlı muhallebi o günlerden damağımda kalan unutulmaz lezzetlerden. Tabii bende tarifi aynen uygulayamama hastalığı var. Mutlaka bir değişiklik yapıp eklemeler, çıkartmalarla kendime çevireceğim ; tarifi bile…

Almanya’da pek sık oluyor. Hiç tanımadığımız birilerine ev ziyaretine gidebiliyoruz. En güzel hediye mutfakta kullanılabilecek bir fırın kabı, tart kalıbı ve tabii ki ilk tanışmaya tatlı bir başlangıç olması için evde yaptıklarım içinde….Yine çok keyifli bir hediye oldu Sakızlı Muhallebi Pastası. (Bu isim tamamen benm uydurmam ).

Sıkı Durun Tarifi Veriyorum. Çok Heyecanlı…

125 gr margarin

1 litre süt

1 su bardağı şeker

2 kahve fincanı un

1 parça damla sakızı

1 paket vanilya

1 paket kedi dili

süsleme için meyva ve hindistan cevizi

Ocakta yağ eritildikten sonra un ile pembeleştirilir. Üzerine süt ilave edilir. Sürekli karıştırarak diğer malzemeler ilave edilir ve muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.

İşin sırrı piştikten sonra blender dan geçirmekte. Böylece kıvam muhteşem oluyor.

Muhallebi hazır….

Ilık sütle ıslatılan kedi dillerinin üzerine muhallebi dökülür ve donduktan sonra meyvalar ile süslenir.

Bu ülkeye geldikten sonra orman meyvelerine ilgim daha çok arttı. Pastalarda taze orman meyveleri muhteşem görünüyor.

 

Afiyet olsun….Bana tarif verme fırsatı veren kuzenime, hayatıma ve bloguma binlerce şükürler olsun…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here