Sonbaharı farketmek….

0
359

sonbaharSonbahar ne güzel mevsimmiş de ben hiç anlamamışım yıllardır. Nasıl anlayacağım ki İstanbul da Belgrad Ormanı’na gittiğimiz günler dışında etrafta doğru dürüst ağaç mı görüyorum ki? Ormana gitmek için trafikte geçirilen saatlerden bahsetmiyorum.

Çocuklar da sonbahardan itibaren eve kapanmaya başlıyorlar bahara kadar evdeler İstanbul da. Oysa Almanya hali; doğa hali demek. Kıpkırmızı yanaklarla sokaklarda dolaşmak, yaprak savaşı yapmak, dışarda sıcak şarap içmek, içerde mis gibi turta kokuları eşliğinde ellerini kahve ile ısıtmak demek….Sokaklarda gezerken erken kararan havada, gece hissiyle sokaklarda dolaşmak demek. Mevsimlerle yaşamalı hayatı. Mevsime uygun giyinmek ne zevkli bişeymiş meğer. Severim t-shirt giymeyi tabii ama yıllardır giymediğim kazaklar ile boynumu saran sıcacık şallarla sokaklarda özgürce dolaşmak ne keyifliymiş…Yağmurda üstüme kimse çamur sıçratamıyor bu diyarda…İstersem çamura bulanıyorum ormanda dolaşırken….Geçen hafta oğlum futbol antremanından geldiğinde inanamadım gördüğüme. Artık İstanbul’un steril çocuğu değil o. Sağnak yağmurda futbol antremanı yapmış; ter ve yağmur birbirine karışmış .Eşofmanı  çamurdan görünmüyor. Hani kirlenmek güzeldi ya. Bizim İstanbul ‘da isteyerek kirlenemiyor ki insan. Sadece yağmurda yanından hızla geçen arabalar kirletebiliyor. Nefret ediyorsun sonra bu havalardan.

Tüm bahçe malzemeleri satan dükkanlar kuş evi satmaya başladı . Kuşlar için departmanlar var kuş yemi satan. Benim kuş kültürüm yıllar önce karlı günlerde annemin balkona koyduğu hafif ıslatılmış kuru ekmeklerden ibaret. İstanbul’da unutmuşum, sokaktaki kuşları. Kuş mu görüyoruz? Kafestekiler dışında .İnsanlar olmuş kuş ; gökyüzünde yaşıyorlar. Hatta kuşlar o seviyede uçamıyor ki. Ben de koydum bahçeme kuş evlerimi, yemleri…Kuşların geleceğine inanmayarak. Hiç de öyle değil…Hergün yem yüklemesi yapıyorum….Geliyorlar bahçeme….Kuş sesleri kulağınızdan gitmesin…Daha fazla duyabilmek dileği ile….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here