Role Dışardan Bakabilmek

0
330

Bir baksanıza kaç tane rolümüz var şu hayatta. Anneyim, eşim, iş kadınıyım, yardımseverim, okuyucuyum, türküm, vatandaşım, yaşam koçuyum, evlatım, ablayım, fotografçıyım, gezginim, danışmanım, danışanım, arkadaşım, dostum, ……Ben bu rollerin tam ortasındayım hem de herbirinin. Sonuna kadar yaşamayı biliyorum herbirini mesafem yok ki. Mesafe ne mi sağlar? Mesafeli olmak dışgöz olmaktır bir taraftan. Sorgulamak vardır içinde, eleştirel bakmak, detayları keşfetmek ve asla sahiplenmemek. Tam ortasındaysanız detaylar görünmez ki karmakarışık bir dünya oluverir.

Anne olarak ‘annelik’ halime hiç dışarıdan bakmadım bugüne kadar. Belki onu da ‘iş’ gibi örüntüledim. Sistematik, mükemmelliyetçi, eksiksiz, herşeyini ortaya koyan. İş halim daha da dramatik ondan hiç bahsetmeyeyim. Sanırım tahmin edersiniz annelik halini bu kadar sistemli yaşayan bir kadının iş halini düşünün.’Kadın derken utanıyorum .Erkek bakışlı kadın görünüşlü insan diyebiliriz mesela’.

Her yerin bir dinamizmi var. Bu dinamikleri kabul ederek devam etmeli varolmaya. Fakat o dinamizim ‘sen’ farkını yok etmemeli. Role eleştirel bir  bakışla çok şey farkedebiliyor insan….Tiyatro değil bu tam da yaşamın ortasında bu roller öylesine gerçek ki tiyatro eleştirmeni oluvermeli bazen….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here