Play Mobil Sen Başkasın…..

1
446

Geçenlerde yazmıştım. Şu sıralar bir Almanya macerası içindeyiz….Kış tatilini bahane ederek Almanya yaşamına kısa bir ‘showImageWebsite.phpmerhaba ‘ demek için geldik. Çocuklarla kısa ama gerçek bir tatil yapma hayalim var. Annelik, ev hanımlığı, gezgin olarak  bambaşka bakış açılarıyla bir tatil. Kayak tatilimizi başka kış tatillerine sakladık. Almanya kazan biz kepçe…

Bugün Play Mobil oyuncaklarının 40. yılı için açılan bir sergiyi görmeye Frankfurt yakınlarındaki küçük kasabalardan biri olan Speyer’ e gittik. Aynı kasabada teknik bir müze daha var ama benim olayım play mobiller. Bu kadar muhteşem olabileceğini hiç tahmin etmemiştim. Konu sadece oyuncakları vitrinden izlemek değil her vitrinin önüne yer alan  oyun alanlarında oynama fırsatı bulmak . Her masada bir aile; çocuklardan çok büyüklerin gözleri parlıyor. Masa değiştirdikçe oyuncaklarla başka yaşam alanlarına transfer oluyor insan…Bir bakıyorsun Mısır’da bir bakıyorsun Roma’ dasın…Bir anda  ambulas şöförü diğer masada safari jipindesin ardından koşarak karavanı hazırlayıp kampa gidiyorsun. Yıllar önce kardeşimle kurduğumuz play mobil şehirleri geldi aklıma. Bir kalemiz vardı onu kurar tüm gün oynardık. Bir de at çiftliği almıştı annem evin salonuna yerleşir kendimize bir dünya yaratırdık.  20 yıl önce o oyuncaklara servet ödemiştir herhalde.

Tüm yaşam hallerini bir arada görmek beni çokkkk heyecanlandırdı. Hiç çıkmak istemedik müze diye adlandırılan oyun alanlarından. Tekrar gelmeye söz verdik birbirimize ; sergi 22 Haziran a kadar devam edecek.

Çocuklar için , çocuk kalan kalbinizi mutlu etmek için, küçük oyuncaklar ile nasıl büyük dünyalar yaratıldığını tekrar farketmek için….Gitmek şart….

info: www.museum.speyer.de

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here