Pazar Temizliği

3
536

car boot saleBahar geliyor. Eskiler ‘bahar temizliği’ yaparlardı…Halılar kapı önlerinde yıkanır, yorganlar havanadırılır bir arınmaya geçilirdi. Bu pazar bana bir haller oldu. Eskiler gibi bahar temizliği yapmak tabii ki bana göre değil. Onun yerine biriktirdiklerimden arınıyoruM/RUZ. Hani bir gün geldiğinde kullanmak üzere sakladıklarımız var ya; işte tam da onlar…Kavanozlar, kutular, kenarı kırık tabaklar…Kenarı kırık tabak neyi bekliyor diye düşündüm. Aaaa evet saksının altına koyulacak. Ne zaman? Bilmem bekliyor işte öyle. Eskimeye yüz tutmuş havlular. Onlar yerbezi olmayı bekliyor. Peki evdeki yerbezleri çok mu yetersiz yada tüm gün yer mi siliyoruz? Bezle mi siliyoruz? Çıldıracak gibi oluyor insan . Bugün atma günümdeyim. Birazdan çocukların oyuncaklarına dahil olacağım. Hazır 23 Nisan yaklaşıyorken sadece bizim evdeki değil; diğer çocukları da sevindirmeli.

İngiltere’de pazar sabahları 06:00 da gittiğim; car boot  sale durumlarından malesef bizde yok. Evde kullanılmayan, hediye gelip de beğenilmeyen herşeyi araba garajında satarlar.(Örnek; farklı boylardaki Borcamlar). Pazar sabah 08:00 gibi biter. Eşyalar el değiştirir, başkasının eskisi sizin yeniniz oluverir ve harika parçalar düşürebilirsiniz. Parayla satın aldığınız için de ; eskilerin  de değeri olur. Benim Bone China fincanlarım var mesela ağız kenarı ve sapları 22 ayar altın suyuna batırılmış. Değerlilerimdir. Tanesini 1pound a almıştım (Yaklaşık 3TL) . Biz en iyi ihtimalle verdiğimizden yeni yerlerinde değerleri de olmaz. Verirsin de mi iyi olur vermezsn de mi valla bizim ülkemizde net değil. Şunu biliyorum ki eskiler gitmeyince yeniler gelmez; yer açmak gerekir yenilere….

Her nereye gidecekse gitsin eskilerin, kırıkların, kullanılmayanların enerjisi çok ağır. Evden çıkmaları gerekli. Nereye ? Kime? Bunun cevabını bulurum. Fakat ‘ne zaman ‘ sorusunun cevabını biliyorum. Hemen şimdi….

3 YORUMLAR

  1. evet,bence bizde de olmalı.Portobella road tan 10 pounda bir Cd seti almıştım ben de.Bir de Berlin’de Straße des 17 Junide cam bir mumluk, öyle ince uzunki içine uygun mum bulmakta zorlanıyorum ama şu var ki, her kullandığımda daha önce hangi ellerde hangi duygularla ve yaşanmışlıklarla kullanıldı diye de düşünmeden edemiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here