Mutlu Aile

0
321

mutlu aile olmakMutlu aile olmak, sonrasında da devam ettirmek MÜTHİŞ BİR KEYİF.
Yaşarken öğrendiğim bazı noktaları paylaşmak istiyorum. Aile olmak; evlenmek ile değil çocukların dünyaya gelmesi ile gerçekleşiyor.

İlk ve en önemli hal ‘kendi mutluluğunu birinci sıraya koymak bence.’ Kendimiz mutlu olmadığımız sürece kimseyle-kimseyi mutlu etmemiz olası değil çünkü.

Bir diğeri ‘özgürlüğe  değer vermek’. Şu bir gerçektir ki aile fertleri sadece birbirleriyle paylaşım yapmaları mümkün değildir. Sosyal platformları birbirlerinden ayrı da yaşayan ailelerde yaşam çok daha keyifli oluyor. Anlatılacak hikayeler artıyor çünkü…

Ailedeki bireylerin olumlu yönlerini görüp; bunlardan sözetmek motivasyonu arttırıcı bir faktör. Yapılmayan-yapılamayan-becerilemeyen hallere odaklanmak aslında pek de bir sonuç getirmiyor. Sürekli bunları söyleyince de adınız ‘dırdırcı’ oluveriyor.

Saygı ile yaklaşmak ve bireylerin ayrıca bir yaşamları olduğunu kabul etmek aile içinde mutluluğu arttırıyor.

Aile içinde her bir birey ikişerli olarak zaman geçirmeye emek vermeli bence. Anne-baba, çocuklar karşılıklı, anne ve baba ayrı ayrı çocuklarla…Severim mesela kızlar günü, erkekler günü, aile kadınları günleri…..

Bunlar benim gördüklerim…..Eminim sıralamaya başlayınca uzunca bir liste olur. Farketmekler başlar; pek çok şeyde olduğu gibi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here