Mazı’dan Fatma Teyze

0
342

Bodrum muhteşem bir tatil beldesi olarak herkesin kalbini çalar…hani Halikarnas Balıkçısı der ya;

‘Sanma ki sen

Geldiğin gibi gideceksin …..

Senden öncekiler de

Böyleydiler

Akıllarını hep Bodrum’da

Bırakıp gittiler…’

En şahane  özelliği ise herkesin  kendisine mutlu bir köşe bulabilmesidir Bodrum ‘da.

Fatma Teyze nin köşesine hayran oldum ben bu yaz.Mazı köyü’nde yaşıyor yıllardır…pek bilmiyor dışarıları…. Tepedeki evi ile sahildeki portakal bahçesi arasında gidip geliyor.Kış geldiğinde de tepedeki evinden seyrediyor azgın dalgaları  ‘hava sıcakladımıydı’ sahildeki portakal bahçesine göçüyor.

Teyzem sırtında kocaman un çuvalını taşısa da aslında köyün büyük bir kısmı onun. Ben hemen profesyonel bakışımı konuşturuyorum :

-Fatma Teyze sen şu tarlalardan birini satsan ne zengin olursun? Çok iyi para verirler buralara.

-İyi de kızım satıp ne yapacagım?

-Bir elin balda bir elin yağda yaşarsın.

-Benim bir elim yağda bir elim balda zaten. Hem satıp nereye gidicem?Bahçemde herşey var. Kümeste tavuklarım,ineğim, birşeye ihtiyacım yok ki. Hem para da kazanıyoruz ayda tam 800TL.Bir halıyı üç kişi dokuyoruz; ip parasını düşüp parayı bölüşüyoruz. Bana 250TL düşüyor. Eh o da bize yetiyor.

Ben profesyonel bir iş planlamacı gibi bakarken o sadece yaşamdan beklediklerini ortaya koyuyor. Fatma Teyzem bana ‘parasız yaşam’ dersi veriyor. Nasıl bir algım var ? nasıl kodlanmışım ben !? herşeyin para olmadığını biliyorum ama öyle davranamıyorum.Dünyaya bakışım hala profesyonel…Oysa ki bak Fatma Teyze ‘ye rahat,mutlu, huzurlu bir cennet yaratmış. Ne yapsın parayı?  Plazada çalışıp  25 katlı residence da mı yaşayacak? Sonra o da bir sahil kasabasına yerleşme hayalleri kuracak…şaka gibi…. Kimden ne öğreneceğinizi asla bilemezsiniz. Önemli olan tek birşey var ki öğrenme fırsatlarını asla kaçırmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here