Kolleksiyoncu olmak

0
351

Kolleksiyon yapmayı çok severdim çocukken. Peçete, çokomel kağıdı, anahtarlık, yaka pin i ,….hepsi birbirinden güzel. Aynı hisleri çocuklarıma vermek istiyorum. Kolleksiyon ne sağlar insana? Neden kolleksiyon yaparız? Artık neden yapmıyoruz?

Koleksiyonculuğun insana kazandırdığı şeylerin başında disiplin geliyor. Koleksiyoncu olan bir kişi koleksiyonunu düzenleyip, koruma, temizleme işlemlerini de öğrenmiştir. Bu yüzden yaşamındaki diğer işlerde de aynı şeyleri doğal olarak yapabilir.
İlgilendiği konunun derinliğine iner. Örneğin; madeni para ile uğraşıyor ise metallerin renklerini, nasıl temizleneceklerini, sesini, nasıl okside olduğunu, alaşımların dayanıklılığını vb. öğrenir. Yeri geldiğinde bu bilgileri uygular ya da çevresine öneride bulunabilir.
Kolleksiyoncu bilgi edinir.  Bilgileri sınıflandırmayı öğrenir.
Koleksiyonculuk sayesinde  birçok kişi ile iletişim kurulabilir. İnsanların boş zamanlarını, toplum ile uyumlu bir yönde değerlendirdiği için, koleksiyonculuk beyin ve beden deşarjını en iyi şekilde yapar. Kolleksiyonun yaşı yoktur hep devam edebilirsiniz.

Çocuklarımıza biriktirmeyi değil tüketmeyi öğrettiğimiz, hafta sonlarını alış-veriş merkezlerinde geçirdiğimiz bir çağdayız. Defne okulda şemsiye kolleksiyonu yapıyor. Evde de birlikte peçete kolleksiyonuna başlıyoruz. Hep birlikte harcamak yerine biriktirmek dileği ile…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here