Jaluzinin Arkasından…..var mı toprak kokusu….

0
307

Her sabah ritüeller  var iş yerindeki  bilgisayarlarda kimselerle payşamadığımız şifreleri girdikten sonra . Ne var bilgisayarların içinde?Milyonlarca insan,işyeri,bayii,tedarikçi zinciri,yan masaya göndereceğimiz maillar …..zaman içinde herbirini bir ekran olarak görmeye başlayıp tam da mevcut düzende yabancılaşıveriyoruz.Sadece bir ekrana bakıyoruz çoğumuz ve oradaki bilgiler ile çalışıyoruz tüm gün. Biraz daha sofistik bir yaklaşımla, bu yabancılaşmaya birazcık dur diyebiliriz.Nasıl mı biraz düşünerek ; iletişim kurarak.O ekranların uzantısında olan insanları düşünerek,dinamiklerini farkederek,hayatlarının bizden farklı olduğu algısını büyütüp hani her kitapta vardır ya ’empatik olma hali’ işte onu ‘insan olduğunu farket’ durumuna çevirerek; keyif alarak.

Düşünsenize plazalarda çalışırken gündelik yaşamdan ne kadar uzaklaşıyor insan jaluzilerin arkasından havanın ne renk olduğunu göremediğimiz bir hayat. Mesela bugün hava çok nemli şöyle bir koklayınca ‘toprak’ kokusu var.

Fakat daha üzücü başka bir gerçek var. Tüm gün plazada yaşayabiliriz; koşullar bunu getiriyor.Havanın rengini de oradayken farkedemeyebilisiniz. Ekrandaki insanlara gün içinde yabancılaşabilirsiniz; olur böyle şeyler. Şartlar bu ;  bazen kabul etmeli her sıkıldım denilen anda bırakılmaz.Ders belli mevcutlarla mutlu olmak….Benim ilgilendiğim nokta  iş dışındaki yaşam.Plazada öğrenilen hayatı dışarı transfer ettiğimizde başlıyor problem. Hafta sonu da aynı kapalılıkta mekanlar seçmeye başlıyoruz; elektiriğin ayaklarımızın altından geçtiği,gün ışığı olmayan mekanlar.Sonra ilişkileri de ekrandan takip etmeye başladık tıpkı işteki gibi.Haftada kaç kere dost sofralarda oturabiliyoruz?arkadaşlara zaman ayırabiliyoruz?‘zaman yok değil mi yorgunuz’ neden ‘yorgunuz’ doğanın,dostların,sokakların nasıl enerji verdiğini unuttuk .Dışarıdaki muhteşem havayı plazalara transfer etmek yerine plazaları dışarı transfer etmeye çalışıyoruz. Sonuç ne biliyor musunuz? Bir avuç dolusu ilaç….doğadan uzaklaşmanın bedeli çok ağır…..küçük adımlarla farkederek….bugün havayı bir koklayın var mı toprak kokusu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here