Haberlerden haberiniz var mı?

0
317

Gazetecilik okudum. Bu bölüme giriş sebebim daha da ilginç. Otostop ile Türkiye’yi gezip, yazmak istiyordum. İşi yapmak için okulunu okumak gerekli olduğuna inandığım dönemler. Sonra bankacı oluverdim. İçimde kalmış ki yazmak şimdi buralardayım.

Aslında seçim doğruymuş da birşeyler olmuş değişmiş işte. Asıl bahsetmek istediğim şu ki bu işin mektebini okumuş ben yıllarca gazetelerden, televizyon haberlerinden uzak yaşadım. Gündemi çoğu zaman kaçırdım.

Gazete okumanın iş yaşamında yeri yok ülkemizde. Boş insan işi gibi görünüyor. Mesai saatlerinde göz ucu ile bakamadım haberlere. Oysa insan bir bütün çevresi ile , ülkesi ile dünya ile. Haber almayınca da düşünen insanı, düşünmeyen olarak konumlamaya başlıyoruz. Gündem  konuşulmuyor ki öğlen yemeklerinde varsa yoksa plazada ne olduğunun peşindeyiz.Tepkilerimiz azalıyor böylece dünyanın nereye gittiğini , kendinizin nerede konumlandığını bilmez durumda yaşayıp gidiyoruz öyle. Eğitim sistemi değişti ‘kötü’ oldu dedik. Kaç kişi detaylı araştırdı? Yasayı biliyor buna dair konuşuyor? Vakit yok ki dünya ile ilgilenmeye, uyuşuk beyinler olarak dolaşıp duruyoruz. Dünya meselelerine kafa yormak gereksiz gibi. Şimdilerde gündem okullardaki kıyafet yönetmeliği değişikliği. Okuyorum, araştırıyorum. Görüşleri dinliyorum. Bizim evdeki durumu analiz ediyorum. Güzel çok güzel.Haberlerden haberim var. Gazete okumak da boşluk değil doluluk ifadesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here