Geri Bildirim Vermek

0
344

iletişim ve geri bildirimİletişimden bahsederken üniversiteden itibaren hocalarımız bir tablo çizdiler. Bir verici, bir alıcı, bir mesaj ve aşağıdan geri dönen ok ile geri bildirim. Çok kolay görünüyor değil mi? Kolay görünen pekçok şey sadece şekil itibari ile öyledir fakat anlam olarak oldukça zordur. Tüm iş hayatı, aile yaşamı, anne-çocuk ilişkisi şu aşağıdan dönüp gelen geri bildirim oku var ya işte odur aslında. Çünkü geri bildirim için dinleriz ve elbetteki kafamızdaki sonuca gitmeye çalışırız. Geri bildirim verirken dikkat edilmesi gereken pek çok indikatör vardır. Özellikle iş ve aile yaşamında. Öyle olur olmaz geri bildirimler  geri bildirim mesajının etkisini kaybettirebilir. Nasıl mı? ‘Neden hasta oldun ki’ diyen bir yönetici daha sonra ‘Performansını yükseltmen gerekli’ dediğinde ciddiye alınmayacaktır. Neden mi ? İlk geri bildirimi önemli bir geri bildirim bulmayıp önemsemeyen çalışan diğer geri bildirimleri de aynı potaya alıp önemsemez de ondan. Küçük çocuklara ebeveyn olarak sürekli uyarı geri bildirimleri veririz. Tam o sırada sokaktan geçen biri ‘yapma ‘ dediğinde çocuk onu dinler ve aksiyon alır. Çünkü ebeveyn olarak o kadar çok geri bildirim veriririz ki bir süre sonra geri bildirimler önemini kaybederler. Geri bildirim verirlen dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise zamanlamadır. Bir sağlık problemi ile uğraşan çalışana o sırada pozitif yada negatif geri bildirimde bulunmak ne kadar doğrudur? Bildiğim birkaç geri bildirim noktalarını paylaşmak isterim;

1- Verilen her geri bildirim değerlidir ama doğru zamanda ve yerde.

2- Geri bildirim için olayın üzerinden aylar geçmesini beklememelidir. Anlamı kalmaz. Anında yapılan geri bildirimler de doğru değildir. Zamanlama çok önemlidir.

3- Geri bildirim verenin- geri bildirim alacak kişinin iletişime hazır ve istekli olması gereklidir.

4- Geri bildirim verirken beden dili, tonlama, dış koşullar hepsi mesajın içeriği ile uyumlu olmalıdır.

5- Özellikle negatif geri bildirim vermek zordur insanlar için ama bunun gerginliği ile uzun konuşmamak gerekir. Net olmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here