Fransız Kalamamış Cezayir Olamamış Marsilya….

0
842

marsilyaSevgili Marsilya;

Muhteşem bir liman şehri iken nasıl kendini bu hale getirdin? Kimse inanamaz senin bir Fransız şehri olduğuna. Avrupa’da geçerli kuralların hiçbiri sende yok. Kuralsızlık da güzeldir elbette ama güven vermiyosun insana. Limanın muhteşem ;liman etrafında olan her yer öyle fakat bir sokak arkaya geçince hayat değişiveriyor. Tüm sokaklar o kadar pis ki belediye hizmetleri yok hissi veriyor. O kadar turistin olduğu yolda çıkıp bir baba oğul top oynamaya başlıyıveriyor. Kaldırımda, insanlar yürürken…Biliyorsun sen de ;yıllar önce kölelik için getirdiğin insanların torunları o sokakta top koşturan, yerlere çöp atan hatta kakalarını yapanlar. Bu güzelim şehrin bugünkü halini sen hazırladın yıllar öncesinden. Yine de çok keyifli mekanlar buluyoruz kendimize sende. Deniz mahsulleri o kadar lezzetli ki gözümüz kararıyor  geçici olarak.

Limandan kalkan tekneler ile arabanın gidemediği deniz köylere gidiyoruz. Kara bağlantıları olmayan bu köyde yaşam nasıl ola ki? hayalleri kuruyorum. Yokluk kalabalıklaştırır mı beyni; yoksa bırakıverir mi hayatı? İhtirasları yok eder ama sanırım…Tüm gün baktığın deniz, hergün yeni bir ders verir; okulu aratmayacak.

Marsilya’da mutlaka yapılacaklar;

*Vieux port ‘da gezilmeli ve tavandaki aynada fotoğraf çekilmeli.

*Biz tekne ile gittik mevsim müsait olmadığı için denize giremedik ama  Calanques den denize girilmeli.

*Notre Dame de la Garde Basilica sına çıkmalı oradan manzara seyredilmeli.

*Bouillabaisse denilen balık çorbası mutlaka yenilmeli özellikle istakoz severler asla atlamamalı.

 

Restaurant Tavsiyesi: Toinou Les Fruits de Mer(3,Cours Saint Louis ) Balık pazarı havasında muhteşem istridye, midye, istakoz, tarak….yiyebilirsiniz. Rezervasyona gerek yok. Beğenip stediğinizi yiyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here