Evde Ahtapot

0
1918

ahtapot kurutmakahtapot yahniYaklaşık 10 yıl önce Barcelona’ya gidinceye kadar deniz mahsulü kültürüm çok sınırlıydı. Bir Karadeniz çocuğu ne bilirse o kadar işte. Midye, kalamar, hamsi. Devamında sık yapılan Yunanistan ve ada seyahatleri denizden çıkanların sofrada sunumu hakkında çok geliştirdi beni. Gurme özellikleri ile bilinen eşim de tabii ki destekliyor bu çalışmaları. Hiç ahtapot yapmamıştım evde. Sürekli muhteşemlerini tadınca ‘beceremem’ gibi düşünüyordum. Fakat önyargıyı bırakıp denemek gerektiğini yine farkettim. Neler yapabileceğini bilmek ile başlıyor herşey. ‘Ben yaparım ‘ diye şuursuzca atlamamalı tabii ki. Bildiğim ve yapabildiğim ahtapot dan bahsedeceğim biraz.

Asıl ahtapotun memleketi Yunanistandır. Ege Denizi ‘nin tadı ve o kıyılardaki  ahtapotun süreci; lezzetin temel sebebi. Yunanistan’da ahtapot yakalanıp dövüldükten sonra yumuşatmak için vantuzlarını güneşe dönük biçimde kurutuyorlar. En az bir tam gün güneşte kalıp yumuşuyor. Sonra kolları kesiliyor ve zeytinyağı ile ovulup birkaç saat marine ediliyor. Izgarada pişirilerek servis yapılıyor. Türkiye’de yapılan ahtapotların tamamı haşlanarak yumuşatılıyor. Fakat burada çok önemli bir nokta var. Ahtapot haşlarken küçülüyor. Bazı  restaurantlar  da  vantuzlarını soyuyorlar. Malesef vantuzlar soyulunca ızgaradaki ahtapot kurur ve lezzeti birşeye benzemez.

Benim yaptığım nasıl peki? Dövülmüş ahtapotu Bodrum da bulmak oldukça kolay. Gayet Türk usulü ; ben de haşlıyorum tabii. Sonrasında ızgara değil yahni yaptım. Domates, sarımsak, biber , biraz soğan ve baharat ile. Fakat şu soğan kısmını değiştireceğim ; soğanın tadı biraz baskın olduğu için , soğansız da yapılabilir yahni. Fakat lezzet gerçekten muhteşemdi.

Ahtapotu haşladıktan sonra hepsini tek seferde ve tek biçimde yapmaya gerek yok.İnce bacakları salata, kalın bacakları ızgara için ayırarak buzluğa atmak çok güzel bir hareket. Izgara yapmadan önce birkaç saat zeytinyağında bekletmek lezzeti ciddi biçimde artırıyor.

Her türlüsünü denemeniz dileği ile….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here