Çöp Çılgınlığı

0
364

Çevre Bilincim hep yüksek seviyede idi. Fakat Almanya’daki geri dönüşüm çılgınlığı inanılmaz. Bir Türk olarak çöp hiç problem olmaz. Hepsini tek çöpe atsan da kimse ses çıkarmaz; evin dışına çıkarırsın ve  hiççç ilgilenmezsin. Görevli Belediye işlemleri tamamlar.

Ev sahibi bir zaman çizelgesi bırakmıştı evrakların içine; bana pek anlamlı gelmemişti. Ne ola ki? Çöp alım günleriymiş meğerse. ‘İyi de bana ne. İsteyen gelir alır çöpü…’ Pek öyle değil işte kazın ayağı. Çöp ciddi bir süreçmiş meğer. Önce eve 3 adet çöp kutusu alındı. Plastik artıklar(mümkünse yıkanıp atılacak), günlük artıklar, kağıtlar, cam. Cam için almadık artık. Aynılarından evin dışına da; bildiğin sokak çöp kovalarından birer tane. Ciddi bir yatırım bu. O ne ! Çöpleri atıcaz. Çöp poşeti almalı ama öyle marketten değil belediyeden. Hepsi için ayrı ayrı. Zaman çizelgesindeki o büyük gün geldiğinde ki ayda iki kere. Bu poşetlere koyup evin öntarafına tüm çöpleri bu poşetlerle taşıyıp yığabilesin diye. Çöp günü farklı araçlar gelip tek tek topluyor çöpleri. Hem de tam zamanında.

Fakat düşünmediğimiz başka bir büyük kalem DAHA var. Bahçemizin çimlerini kestiğimizde ne yapıcaz? Çok kolay yeşil çöp merkezi var arabaya doldurup götürüyorsun….Bu ülkede yaşam neden bu kadar kolay biliyor musunuz? Çöp gibi süreçleri yönetebil diye. Bu mevzular şükürler olsun ki İstanbul’da yok yazık olur halkıma valla. Yollarda tükenmiş insanların akşam da çöpleri ayırmakla uğraşması……Dağına göre kış veriyor Ey Büyük Allah’ım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here