Cenevre….

0
723

cenevreŞu Almanya’da yaşamanın pekçok faydası oldu ailemize ama en büyük avantajlardan biri vizesiz , Avrupa’da gezebilmek. Sonbahar tatilinin bir haftasını Güney Fransa’da geçirmeye karar verdik. İlk durağımız İsviçre’nin büyük şehirlerinden Cenevre. Otel olarak genelde İbis yada Nove u seçiyoruz odalar dört kişilik bir aileye çok uygun. Benim çocuklarım kahvaltıda sadece krem peynir ekmek yediklerinden kahvaltıyı odada yapabilmeye uygun her türlü araç var.

Cenevre İsviçre’nin Zürih ‘ten sonra en büyük şehri. Fakat halkının %44 ü yabancılardan oluştuğundan aynı zamanda en kozmopolit şehri. Ayrıca ‘kaliteli yaşam endeksi’ olarak bakıldığında Avrupa’da Viyana ve Zürih’ten sonraki üçüncü şehiri. Bu vergilere de yansımış sanırım ki gerçekten pahalı bir şehir. Fransızca konuşuluyor Cenevre’de. Birleşmiş Milletler’in Avrupa Merkezi,  Dünya Sağlık Örgütü(WHO), Uluslararası Kızılhaç Komitesi nin merkezi burada. Saatçilik çok gelişmiş durumda.

Sadece iyi markalar var hatta pek çoğu vitrinlerine fiyat yazma ihtiyacında bile bulunmamış. Çok basit olarak; 250 ml bir su sokaktaki büfede 8 Euro. Pizza 25 Euro. Mc Donalds çocuk menüsü 8euro(normali 4 Euro). Alışveriş niyeti ile seyahat ediliyorsa bence Cenevre yeri değil.

Şehrin simgesi haline gelmiş 140 metrelik fıskiye çok başka bir hava katıyor Cenevre Gölünde’ki Marina’ya. Araba ile İsviçre’de geziyorsanız fiyatı 40 Euro olan otoyol pulundan almak zorundasınız. Süresi 2 yıl ama pulsuz seyahatlerde başınıza gelebilecek cezayı düşünmek içten değil. St Pierre Kilisesi etrafıdaki eski şehir keyifle gezmeye değer. Haritasız sokaklarda kaybolunacak muhteşem bir bölge. Çiçek saatleri ve çeşmeleri İsviçre’nin keyifli görselleri gerçekten. Cenevre ‘de liman yanındaki İngiliz Bahçesin’de de çiçek saatini görebilirsiniz. Çeşmeler ise her meydanda…

Bizim heyecanımız çok fazla daha ilk günündeyiz tatilimizin yarın Marsilaya…..Hep tatille kalın….Ruhunuz tatile daha sık çıksın….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here