Bisikletli Yaşam

0
678

İlkokul dörtten beşe geçtiğim seneydi karne hediyesi kırmızı bir Pinokyo bisiklet alındı bana. O zamanların en büyük hediyesiydi sanırım. Ne uğraştılar bisiklet öğretmek için…. Ereğli’de oturuyorduk o yıllarda. Lojmanların içinde bisiklet kullanılabilecek yollar vardı. Galiba çok da araba yoktu ;1985 ler filandı işte. Aslında çok sevmiştim bisiklete binmeyi ama ani bir frende düştüm ve bisikletin freni göğsümü yaralayınca cazibesi kalmadı pek. Kimse de tekrar bisiklete binmem konusunda itmeyince öylece kaldı.

Oğlum Ege ‘nin bisiklet macerası da İstanbul’da sitemizde başladı. Babası öğretti ona; pratik yaptığı yer ise oturduğumuz sitenin futbol alanıydı. Şanslıydık, böyle bir alan vardı.Fakat bisiklet bir eğlence aracı olmaktan ileri gidemedi alanlar dar geldi tabii sitenin içindeki. Birkaç kere de bisikletleri arabaya yükleyip sahile gitme fırsatı bulabildi. Fakat takdir edersiniz ki bu iş pek zor. Yükle, trafikte git sonra  boşalt  sonra tekrar yükle. O ne bisiklete bindi bizim evlat! Bisiklet yollarının  bile güvenirliği şaibeli Türkiye’de. Taşınacağımız zaman bir baktık bisiklet sitenin bisiklet park yerinde paramparça edilmiş sadece kilidi bulabildik ve bir lastik. Bu da başka bir problem tabii.

Almanya’ya geldikten kısa bir süre sonra hepimizin bisikleti oldu. Ege okula bisikletle gider, hafta sonları babasıylauzun bisiklet turları yapar oldu. Bende hala çekingenlik; bağlarda gezdim sadece birkaç kere. Defne de öğrenince bisikleti hep birlikte bağlara, şehre, heryere…

Bahar gelsin arabaya veda bisiklete geçiş.Fakat bugün bir kere daha farkettim. Arabalar, yayalar herkes o kadar birbirine saygılı ki sanırım bisiklet kullanılabilecek en iyi ülkelerden birinde yaşıyoruz. Çocuklar bisikletle okula gidiyorlar elbette. Türkiye’de bu mümkün değil ama küçük alanlar bile yeter; öğretmeli onlara…

Öbür taraftan yıllar önce bisiklete binmeyi öğreten aileme birkez daha teşekkür ettim. 41 imde öğrenmek bayağı güç olurdu daha doğrusu bu zevki tadamayabilirdim bile.

Bisiklet öğrenilmeli ….Bir gün kesin lazım olur…..

Bisiklete binmenin çocuklara sağladığı faydalardan birkaçını da paylaşmak istiyorum.

1-Bisiklete binmek, çocuklar için hem bir eğlence hem de onların kendilerine güven kazanmasında önemli bir aktivitedir. Bisiklet gibi ilk başlarda kullanmakta zorlandığı bir aracı daha sonra rahatlıkla kullanabiliyor olmak, çocukta bir güven duygusu oluşturur.

2- Kendi başına bir aracı kullanabiliyor olmak ve o araçla bir yerden başka bir yere gidebilmek özgüven ve karar alma yetilerini geliştirir.

3-Bisiklete binmek; çocuğun denge, dikkat, olaya yoğunlaşma içinde olmasını sağlar.

4-Çocuğun bu aktivite sırasında dengede durabilmesi, pedal çevirmesi, bisikletiyle mesafe kat etmesi, ruh ve beden sağlığı için önemlidir.

5-Eğlenerek spor yapan çocuk gereksiz kilo almaz ve sporu açık havada yapacağı için bol oksijen alır.

6- Ailece çocuklarla paylaşılabilecek muhteşem bir aktivite…

 

Fırsat bulup her ailenin bisiklet keyfini alması dileği ile….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here