Benim Küçük Kentim Ereğli

4
554

Küçük yerde büyümek insana farklı kazanımlar sağlar. Bambaşka bakış açıları ile beraber. Ara ara özlerim küçük şehrimi; eskisi gibi olmadığını bilerek. Hiç annemin babamın memleketini söylemedim soranlara ben hep Ereğlili idim. Orada geçti çocukluğum, gençliğim. Adı nerede geçse hala kalbim bir kıpırdar. Sevgi doluydu benim küçük kentim. Neden küçük kent? Kent kadar modern, kasaba kadar küçük ve sevgi dolu. Yürürken herkesin selamı bırak; birbirine hal, hatır sorduğu umut dolu, hayat dolu , sevgi dolu sokaklarım. Tekbaşına oturup çay içemediğin anında masanın büyüdüğü Çınaraltı kahvesi. Biz gençlerin yanlışlık yapması ,gizli kapaklı işler çevirmesi ne mümkün herkes birbirini tanır sen aslında sadece ailenin değil bütün Ereğli’nin çocuğusundur. Hep birlikte yetiştirirler çocuğu ,genci. Sevgi ile yaşama bakıp ; güzellikler görebiliyorsam hala o kentin yaşayanları büyük paya sahiptir; sadece ailem değil. Hafta sonları sinemaya giderdik. Hayattaki en heyecanlı aktivitenin sinema olduğu bir yaşam. İlkokuldan itibaren tek başına ama 18:00 matinasına. Liseden sonra 20:30 a terfi edilir cuma yada cumartesi akşamı. Film mi? Onlarla ilgili pek yorum yapamam. Dedim ya sosyal olan tek aktivite sinema olunca muhabbetle geçer film seyrederek değil. Güzel tecrübedir sinemada toplu halde konuşmak, kahkaha atmak. Üniversiteye geldiğimde öğrendim sinemada ‘sesiz ‘olunduğunu. Yazları kapanır sinema; aynı ekip plajda. Kağıt oynarız bekçimiz Hıdır Amca’dan gizlenerek. Yazın plajda, kışın sinemada ne uğraştırdık Hıdır Amca’yı. Elinde kızılcık sopası ve feneri ile gezer sinemada. Plajda sopa sabit bu sefer kafasında şapka. Gücü o sopadan alır herhalde. Hepimizi seceremizle tanır ama israrla sorar o Erdemir kartını. Bazen eve telefon eder teyit için. İzinli miyiz? Kaçak mı? Sinemada anons gördünüz mü hiç? Annem telefon ile haber verecekse nasıl olacak? Anos tabii; telefona çağrılırsın. Cep telefonu yokken de kontrol olabiliyormuş. Anlatırken yine gittim lojman günlerine şimdi evimizin yerinde çimler büyümüş. Meğer benim orman dediğim alanlar ne kadar da küçükmüş. Evimiz yıkıldı, ormanımız yok. Sohbetlerimizin merdivenleri duruyor. Kazandığım kalpler benimle hep. Özlemişim hem de çok…..

 

4 YORUMLAR

  1. Ereğli 🙂

    Çınaralti, hergele meydanı, bozhane, cennet cehennem Mağaraları, 48 ler, delilerimiz Turgut İbo, Cucemiz Aydın, lojmanlar, kaditarlasi, azim konserve, Erdemir plajı askeriye plajı, Belediye plajı, 72 ler, formenler Derneği, pideci kuru (Kıymalı yumurtali) , kardeşlik, aile,
    memleketim Ereğli diyebilmek, hatta bunu 50 50 100 Ereglülüyüz diyerek gururlanmak, heryer farklıdır ama benim memleketim bambaskadir.

    Eline yazına sağlık Bernacim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here