Başka Kültürde Okula Başlamak

1
600

SHULTÜTE2Yarın sabah okulun ilk günü….Çocuklarım çok heyecanlı biz de tabii. Herşey bambaşka almanca konuşan ülkede İngilizce eğitim alacaklar. Bu yıl dördüncü sınıfa başlayan oğlumun ders programında sadee İngilizce, Almanca, Matematik ve Müzik dersi var onun dışında hiç bir şey yok. Okula kırtasiye malzemesi falan da götürmedik kimse bir şey istemedi. Hani acayip paralar tutan boyalar var ya burada yok onlardan yada sonradan çıkacak kokusu. Okul dışındaki aktivitelere gidecekler. Oğlumuzun Basketbolu 20 Euro aylık mı günlük mü sormamız gerekecek. Türkiye’deki özel okul hikayesinden geliyoruz biz uygun fiyata birşey olunca acaba soruları geliyor kafamıza….

Başka bir yenilik de bana. Evhanımı hallerime bir de çocukların okuldaki yemeklerini hazırlama durumu eklendi. Aldık birlikte kaplarını yarın için hazırladım yemeklerini. Tabiii hergün bunu yapmak nasıl gelir bana bilinmez? İç sesim diyor ki ‘nelere alışmadın ki’…..

Kızımız bu yıl birinci sınıf. Okulda veli olacak annelerle geçen hafta toplanıp Shultüte yaptık ki bence muhteşem bir seramoni. Okula başlayacak çocuk için bir hediye kutusu hazırlanıyor ve ilk gün okulda hediyelerini açıyor. Böylece ilk gün stresi birazcık hafifliyor. İçine çikolata, şeker, oyuncak, ne isterseniz dolduruyorsunuz. Bitmedi akşam da evde parti var. Biz pek kalabalık değiliz şimdilik burada ufak da olsa bir kutlama hazırlayacağım. Çok eğleniyorum çok…Hayata hergün yeni doğmuş hissinde olmak ve bilmediğim binlerce şeyi farketmek , bazen yanlış anlamak eğlence ötesi müthiş….

Şu bir gerçek ki İstanbul daki arkadaşlarımızı hepimiz çok özlüyoruz. Fakat yaşam akarken akışta kalmayı öğreniyoz hep beraber.
IMG_8832

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here