Ben kimim ?

1
394

Delfi’deki ünlü bir tapınakta Sokrates’in şu sözü yer alır:’İnsan Kendini Tanı’ Kendini tanımak, şu anda olduğun noktayla olmak istediğim nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendini nasıl gördüğün ile başkalarının seni  nasıl gördüğü arasında açı olmaması anlamına gelir. Yaşamda  başarılı, mutlu ve doyumlu olmaksa amaç; önce kendine emek vermesi gereklidir insanın. Kendine emek vermek için önce aynadaki yansımaya bakmalıdır uzun uzun…. Ayna herşeyi öylesine net söyler ki ….olduğu gibi çırılçıplak.Ayna yok mu önemli değil etrafada durağan bir su birikintisi de mi yok. O da gösterir biraz titrek ama canlı. Etrafta başka da kimse yok; işte tam zamanı  gördüklerini cesurca algılayabilmek için. Başkalarının kim olduğuna, neden böyle yaptıklarına, bende yarattıkları hislere yoğunlaşıyoruz. En önemli soruyu sormakta ‘geç’ kalıyoruz. ‘BEN KİMİM ?’

Bu sorunun cevabı ile başlıyor muhteşem yolculuk. Şöyle büyük renkli bir balona binip gökyüzüne yükselirken aşağıda kalan şehirlere, küçülen evlere bakar gibi.Bu süreçte yükselip büyüyen tek varlık var o da sensin.Yolculuk devam ederken ne muhteşem manzaralar görüyor insan kendi yansımasında.Yansıma makyajlı mı, maskeli mi, çıplak mı ? Farketmez ruh  görsün  gerçeği yeter. Beni ne mutlu eder? Kimlerle vakit geçirmeyi seviyorum? Neden yaşıyorum? Varolma amacım ne? Lisede felsefe dersi veriliyordu. O zamanlar pek anlam verememiştim Sokrates ‘e ,Aristo’ya….Daha balonla yükselişim gerçekleşmemiş de ondan; yerlerde etraftaki sokaklara bakıyorum, etrafımdaki yüzlere, hareketlere, sözlere anlam biçmeye çalışıyorum sadece. İnsan 40 larına yaklaşınca almalı o felsefe derslerini ki yaşamın anlamını araraken ışık olsun.

Kendimi tanımaya başlayalı tam dört yıl oldu Kasım 1 de yıldönümümüzü kutlayacağız ben’in BEN’le tanıştığı günün. Etrafa bakmadan değişimin tek dinamiğini farketmeli önce….KENDİNİ. Kendini tanıdıkça tüm dünyayı, ilişkileri, manzaraları, evlerin boyalarını hepsini hepsini bir başka farkedeceksin….

Kendimizle hergün yeni kapılar açmak umudu ile….

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here