Atlara fısıldayan kadın

3
549

Kuzenim at zetistiricisi ve egitmeni.Atlarla beraber olup onlara fısıldamayı, dokunmayı, hayat algısinı onlarla geliştirmeyi öğrenmiş. Bu yaz katıldığım ‘yaz okulunda’ ondan da harika dersler aldım. Küçük yaşam, cesaret, başkalık algısı, hayvan sevgisi, hayata tutunma.En ilginci ne biliyor musunuz? Bu atölyelerin hiçbiri bir sınıfta değildi, ücreti yoktu ve halka açıktı. Öğrenmek isteyen herkese verilir lezzette. Aynı dersler başka bir mekanda başkalarına da veriliyordur. Alanlar farkediyorsa tabii.Belki sizler de böyle bir ortamdasınız; öğrenecekleriniz tamamlandığında bitiverecek.Anlatmıştım daha önce  Fatma Teyze’nin Mazı’sında kurulmuş bu küçük yasam.

Sabah, kahvaltı hazırlamış bize; baktım sofrada servis tabağı yerine çay tabakları var. Neden biliyor musunuz o evde fazla yok ki. Herşeyden yetecek kadar …Bahçeden maydanoz, kümesten yumurta, ağaçtan meyva.Köyde bir yaşam kurmuş Rubi ve İzmir Ateşi ile. Rubi’nin bizimle arası yok; sadece sahibi ile mutlu o. İzmir Ateşi ise o kadar sevgi dolu ki. Hayatımda bu kadar sevgi dolu bir atla tanışmadığım için ben uzak duruyorum. Çocuklarımsa karşılık veriyorlar . Köylü ile hem oralı olmuş hem başka…Bazen farklı düşüncelerini onlara kabul ettirmeye çalışıyor bazen ‘burası böyle’ deyiveriyor.O kadar kıvamında ki. Ritüelleri var oradaki hayatın sabah erkenden İzmir Ateşi duş alıyor; bizi bekleyince gecikse de ses çıkarmıyor. Ahırda manzara seyrederek sakince bekliyor duştan sonra kahvaltısını ve araziye koşuyor. Tüm gün o arazide geçecek. Dalından meyva yiyor, elden karpuz kabuğu. Uzaklardan duyunca sahibinin sesini heyecanı inanılmaz.

Öyle bir yaşam işte merkezinde kalp var, sevgi var, umut var, başkalıklara saygı var ve en önemlisi ışıltı var. Kocaman değil küçücük bir hayat var orada ezilmiyor içinde efendisi oluvermiş kendisinin. Yaşamını kendisi kurguluyor, kurguladığı gibi yaşıyor. Köy okulu inşaatı, köy minibüslerinin eskiliği gibi problemleri tartışıyorlar. Herşey o kadar ulaşılabilir ki ve ürkmüyor hiçbirşeyden. Küçük olunca ne oluyor biliyor musunuz kolay hem de çok kolay….

3 YORUMLAR

  1. Çok harika olmuş çok teşekkür ederim ellerine ve gönlüne sağlık 🙂 bu benim için ne kadar değerli bilemezsin iyi ki varsın ve iyi ki yazıyorsun 🙂 Seni çok seviyorummm:)

      • Delilerin şerefine. Uyumsuzların. Asilerin. Sorun çıkaranların. Kare deliklerdeki yuvarlak çivilerin. Dünyayı farklı görenlerin. Onlar kurallardan hoşlanmazlar. Ve statükoya saygı duymazlar. Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları göz ardı etmektir. Çünkü onlar bir şeyleri değiştirebilirler. İnsan ırkının ilerlemesini sağlarlar. Ve kimileri onları deli olarak görse de, biz dahi olarak görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan o insanlar… bunu yapan insanlardır.S Jobs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here