‘Araba Kullanma Biçiminiz Karekterinizdir’

1
365

yaya_resmi_4Önceleri  günde 1200 metre araba kullanan ben; sürücü durumlarını pek gözlemleyememiştim. Şimdilerde şehri arabamla tavaf ederken kendimi ve diğer şoförleri farkedebiliyorum. Direksiyonum ‘muhteşem ‘olmadığından araba kullanmayı sevemedim.  Yaşamda da direksiyonda da riske girmem. Çok anlayışlıyımdır her zaman direksiyonda. Fark ettim anlayışsız olma durumumuz kendimizi çok güçlü hissettiğimiz ortamlarda. Arabamla çok hızlı giderken, frene basma ihtiyacı duyarım; konumumu algılamak, etrafımdakileri gözlemlemek istediğimden. Tıpkı yaşam koşturmasında yaptığım gibi. Gözlemlemeye başladım diğer şoförleri.

Sol şeridi asla bırakmayan ama hızlı da gitmeyenler: Öz güven çok yüksek ama yapması gerekeni yapamıyor. ‘Eleştiri’ sevmiyor, sadece yaşamda kendileri varmış gibi davranıyorlar.

Risksiz araba kullanıp, yolların hakkını verenler: Planlılar; trafik, yaşam kurallarını asla ihlal etmiyorlar. Nerede nasıl dagvranacaklarını bildikleri gibi hangi yolda handi hızda ve nasıl gidecekleri çok net.

Kabadayı Şoförler: Maalesef genelde ‘kuş marka’ araba kullanıyorlar. Arabalar siyah, beyaz yada kırmızı ve kesinlikle en siyahından cam filmi var. Bu mesajları okuyamayanlar için bazen arka cama mesaj da yazabiliyorlar. Müzik sesi, araba kullanım, gaza basım hep bir kabadayılık tadında. Hafiften saygısızlık içeriyor. Zaten arabadan inince yürüyüşte de aynı halleri görebiliyorsunuz.

Emniyet Şeridi Severler: Yolun boş yada dolu olasını önemsemeyip sadece emniyet şeridini kullananlar. Yaşam içinde de sınır tanımıyorlar. Uyarı alırlarsa ,zeytinyağı gibi üste çıkıp ; kendine hiç ayna tutmayanlar.

Makasçılar: Tek bir şeridi kullanmak onları çıldırttığından; yolda sürekli makasa girerek yol alanlar. Önemli olan hedefe ulaşmak değil süreçte ne kadar çok riske girdikleri ve ne kadar çok insanın kalbini ‘hop’ ettikleriyle igilenirler. Show yapma durumu ruhlarında var. Fakat platformlarını belirlemediklerinden şu sıralar trafikteler.

1 YORUM

  1. Kabadayı Şoförler: Malesef genelde ‘kuş marka’ araba kullanıyorlar. Arabalar siyah, beyaz yada kırmızı ve kesinlikle en siyahından cam filmi var. ..SÜPERDİ..

    fakat birde gerdan zincir ve armalı arabalılar vardı bir dönem 80-90 lı yılların trendlileri…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here