Dinlemek

0
455

Dinlemek edilgen olma sanatıdır. Baksanıza ne kadar çok konuşarak ‘etkin’olmaya çalışıyoruz. Dinlemek öylesine yüksek bir mertebe ki sessizce dinlemeye başladığınızda daha fazla şey öğrendiğinizi farkediyorsunuz sonra mı sonra daha fazla ilgileniyorsunuz. Önce 5 dak sonra 15 sonra 105 dakika dinlemek.Başarabilir misiniz? ‘Evet’ diye yanıtlayacak pekçogumuz peki deneyimleyelim o halde.Dinlemek o kadar muhtşem bir düzen ki kimseyi rahatsız etmez, yorulmaz, yormaz, derin bir öğretisi vardır ve en önemlisi seni güçlendirir. Tam da genel geçerli kuralların tersine nedir bildiğimiz? ‘Ne kadar konuşursan o kadar biliyorsundur’.

Kulaklar başkasının alanına giremez onlar sadece sizinledir ama göz ….3 saniyeden fazla birine bakarsan onun alanına girmiş ve rahatsız etmiş olursun.Oysa saatlerce birini dinleseniz de hiçbir kötü etki yaratmaz kulaklarda hareket yoktur oldukları yerde beklerler.

Kulaklar edilgendir ve edilgen olanda ‘ego’ yer almaz.Göz etkindir hep görme görülme ihtiyacındadır. Sürekli de dinlenmek ister ki kırparsın .Oysa kulağını rahatsız olmadığın sürece kapatma ihtiyacı hissetmezsin; doğasında da kapatma yoktur.Dinginleşmeye başladığında daha çok dinlersin ….hepimiz bu dinginlikte insanlara ihtiyaç duyarız ki dinleyebilsinler bizi.

Sonra bir gün baktık ki dinleyen birileri bulunamıyor ki bunun sebebi hayatın ‘ego’ bazlı olmasındadır. İşte o anda koçlara, psikologlara gitmeye başlarız neden mi ?Sesi duyurabilmek için…..

Her fırsatta ; daha fazla dinleyerek yaşamı deneyimleme dileği ile….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here